Бъдещето на Excel и трябва ли да го учим

Въведение

В тази статия ще споделя някои свои мисли относно бъдещето на Excel и дали си заслужава да се учи. Понеже не се считам за последна инстанция, даже съм по-близо до деветата дупка на кавала, ще дам доста числа и цитати. Всичко казано по-долу е мое лично мнение. Изводите и преценките ще оставя на читателя.

Настоящето на Excel

Данни и факти

Преди да опитаме да предвидим бъдещето на Excel, нека да видим какво е неговото настояще, за да ни послужи като основа на прогнозите. В края на 2024 година Excel е най-популярното приложение от типа „електронна таблица“. Също така е сред най-популярните инструменти за обработка, анализ и визуализация на данни въобще.

Трудно е да се оцени колко човека в света ползват Excel като инструмент за работа. През 2016 г. на конференция Сатя Надела, СЕО на Майкрософт споделя, че 1.2 млрд. души по света използват Офис пакета. Разбира се, не всеки от тях работи с Ексел. Сайтът statista.com (цитиран от ajelix.com) публикува информация, че към Февруари 2024г. близо 2.4 милиона компании ползват Офис 365. И то само в САЩ, Великобритания, Австралия, Нидерландия, Канада, Германия, Франция, Белгия, Швейцария и Италия. Ако приемем, че в тези компании работят средно по 50 човека, това прави точно 1.2 милиарда души. Без да броим потребителите в Индия, Китай, Африка и нелицензирани версии.

Разбира се Офис 365 не означава автоматично Ексел. Но проучване на комапнията за обучения Acuity, проведено през февруари 2022 сред 1,000 офис служители показва, че 66% от офис служителите използват Ексел поне по един час на ден. И още – 38% от времето си хората в офисите прекарват в Ексел.

От всичко казано до тук можем да заключим, че между 800 млн. и 1.5 млрд. човека на планетата използват Excel ежедневно в своята работа. Нещо повече – за някои задачи това е инструмент №1, №2 и №3 дори. Например проучване на DataRails показва, че 70% от компаниите разчитат на Ексел за бюджетиране и планиране. А според Financial Post 63% от фирмите смятат Ексел за критично важен инструмент за счетоводство и финанси.

Всичко това показва, че Excel заема една огромна ниша. А това привлича други компании с алтернативни продукти. Но засега

Конкуренцията на Excel 

не може да го измести от водещото място.

Да, в настоящето много ERP, CRM, HR, складови и други специализирани системи са иззели доста от функциите, изпълнявани допреди десетилетия от Excel. И това е правилно.

Но Ексел остава удобен, гъвкав и мощен инструмент за еднократни, специфични или спешни задачи. Той много често се използва за „кръпка“ към някоя система когато липсва някаква функционалност. И не по-рядко – за прехвърляне на данни между две системи.

Ексел има и много конкурентни програми от типа „електронна таблица“. Най-популярният е Google Sheets. Но също така Zoho, LibreOffice, OnlyOffice, Apple Numbers и много други.

Има и продукти, които се борят да заместят Excel само в някоя определена задача. Например Anaplan за планиране и бюджетиране, Smartsheet за управление и планиране на екипи и ресурси.

А продукти за бизнес анализ като Tableu и Power BI все повече изместват Excel от водещата му роля при изготвяне и разпространяване на отчети и анализи.

Но все още не е създаден продукт, който да е едновременно толкова гъвкав, мощен, лесен за научаване (поне на основите), достъпен и подкрепян от голяма общност като Excel. Все още огромен брой бизнес процеси са задвижвани, поддържани и подпомагани от Excel.

Прогнози за бъдещето на Excel

Видяхме какво е разпространението на Excel и позицията му спрямо конкурентни продукти в момента. Време е да опитам да очертая няколко тенденции за неговото бъдеще.

Все още тук в близките години

На първо място – с голяма доза сигурност можем да предположим, че поне в следващите 10-15 години Excel ще остане водещ инструмент, използван в офиса за обработка, анализ и представяне на информация. Доводите ми са основно три.

На първо място – не съществува все още перфектният софтуер, който да автоматизира абсолютно всеки един процес в една компания и да ги интегрира в една единна система. Точно напротив – все по-голямата дигитализация води до внедряване на все повече системи във фирмите, които „не си говорят“. Така винаги има нужда данните от няколко системи (например счетоводна и ЧР) да се обединят … в Excel, за нуждите на някакъв анализ.

От друга страна – динамиката на бизнеса е изключително голяма. Така, дори да има перфектна система, внедрена по перфектния начин, още на другия ден след успешния go-live може да възникне идея за нов продукт или канал за продажба. Да бъде приет някакъв нов закон или нов, неподозиран конкурент да се намеси на пазара. Всичко това може да породи нужда от нов вид отчет или нов работен процес. Доставчикът на тази перфектна система, разбира се има перфектно обслужване и процеси. Казва ви, че при перфектни обстоятелства ще направи необходимите доработки срещу (примерно) 100 хиляди евро и за 6 до 9 месеца (от момента на събирането на бизнес изискванията, не от днес). Перфектно нали?

Третият ми довод е, че Майкрософт непрекъснато развиват и адаптират Excel за новите реалности. В последните 15 години към него бяха добавени Power Query, Power Pivot, различни AI инструменти, развива се онлайн версията и много други. Excel е флагманът на Майкрософт и тази компания има стратегия как да го държи актуален и полезен за потребителите.

И разбира се, не бива да забравяме, че Excel е популярен, лесен за учене, сравнително евтин, гъвкав и има голяма общност, която може да помогне напълно безплатно при всякакъв казус.

Бъдещето на Excel е все повече AI (Изкуствен интелект) 

Мнозина прогнозират, че Excel ще продължи да бъде водещ софтуер за управление на данни, но с нарастващо значение на изкуствения интелект (AI или ИИ на български). Сатя Надела, главен изпълнителен директор на Microsoft, многократно подчертава, че целта на компанията е да направи Excel „по-интелигентен“ и лесен за използване от потребителите. Дори и сега в Excel има редица AI инструменти, като Analyze Data и Flash fill например.

Но намеренията на Майкрософт са да направят още по-лесна и интуитивна работата в Excel чрез Copilot и NLP (Natural Language Processing). В идеалния вариант след години няма да се налага да кликаме по менюта и да пишем формули и код. Ще можем да питаме Excel или да му даваме указания какво искаме да направи. Ще му говорим на обикновен български и той ще създава формули, графики, макроси и каквото друго ни е необходимо. А той ще ни помага да откриваме тенденции в данните, ще предлага подходящи графики, ще съветва как да направим това или онова.

Изглежда вълнуващо, но предстои да видим

Автоматизация

Бъдещето на Excel е тясно свързано с автоматизацията на рутинни задачи. Както казах по-горе – очертава се ясна тенденция Excel да бъде „патерица“ или „връзка“ на системи. И сега с наличните инструменти като VBA, Power Query, динамичните масиви Excel се използва за автоматизация на много процеси по обработка и анализ на данни. Например извличане на данни за доставките от складовата система, обработването им и зареждането в системата за планиране. Но в бъдеще тези инструменти ще бъдат експлоатирани още по-силно. За това помага, както увеличаването на изчислителната мощ на компютрите, така и всички нововъдения в Excel през последните години.

Low code / No code

И в момента Excel предлага доста възможности за автоматизиране на различни процеси с малко или почти никакво писане на код. Macro recorder-ът е тук от миналия век. Power Query и рекордерът на Office Scripts дават възможност с кликане по менюта и икони да се запише де-факто програма, която да обработва данни или да прави нещо по файла.

Но Майкрософт от години развиват т.нар. Power Apps. Това са различни приложения, които дават възможност на потребителите само с влачене на менюта и цъкане с мишката да създават програми за различни задачи. Предвиждам, че в бъдеще много от потребителите на Excel ще трябва да се научат как да създават такива програми. Ще ги принуди необходимостта да интегрират Excel с различни системи и така да обслужват различни работни процеси.

Трябва ли да учим Excel?

След всичко казано до тук възниква въпросът: Трябва ли да учим Excel? Още повече при положение, че самата компания Майкрософт иска да го развие до степен, че да можем да си говорим с него, да му обясняваме, а той да върши техническата работа.

Краткият ми отговор е – Да!

По-дългият е следният

Ексел остава и най-вероятно ще остане един от основните инструменти за обработка и анализ на данни. Нещо повече – тъй като е лесен за учене и употреба. Той е идеалната среда, в която всеки начинаещ да придобие основните знания за анализ на данни.

Excel е трудно заменим помощник в най-различни нови, еднократни, спешни или просто скъпи за автоматизиране с друг софтуер задачи. Познанията по Excel винаги ще бъдат от полза за хората, работещи в офис.

По отношение на AI и Low code / No code бъдещето също има много силни доводи да се учи Excel. Първо – изкуственият интелект греши и ще греши. Да се прецени дали направеното от него е коректно, ако има грешка да се открие и поправи – това ще бъде основно предизвикателство в бъдещата работа с Excel. За да се справим с това предизвикателство трябват знания как работи Excel. Няма как.

Второ – не можем да изключим ситуациите, в които изкуственият интелект няма да знае какво да направи. Тогава щем, не щем ще трябва да се оправяме по старомодния начин – сами, със знанията, които имаме.

Трето – за да знаеш какво да попиташ, често трябва да знаеш какво може програмата.

Надявам се става ясно също така и нещо друго. Освен знания по Excel, в следващите години потребителите трябва да придобием и някои знания в други области. Как да правим запитване към ИИ (prompt engineering), базови умения по програмиране, бази данни, нови езици за програмиране (да припомня, че Python вече е наличен за потребители с Офис 365). Това са само някои такива нови знания.

Кратко заключение за бъдещето на Excel

За мен няма съмнение – бъдещето на Excel е да продължи да бъде ценен инструмент в областта на анализа на данни и бизнеса. С нарастващите му възможности и постоянното внедряване на иновации от Microsoft, този софтуер остава практичен избор за мнозина, които искат да работят ефективно с данни. Въпреки наличието на нови инструменти и платформи, Excel остава основно умение, което си заслужава да бъде изучавано и усъвършенствано. Но много скоро начинът, по който работим с Excel, може да претърпи съществена промяна и трябва да сме готови за това. Някои нови знания и умения като програмиране и бази данни също няма да са излишни на Excel потребителите в близко бъдеще.

Публикувано в Хитрини. Постоянна връзка.