Попаднах случайно в амазон на интересно заглавие: „Excel, Power Query and Power Pivot for Business Professionals“. Направи ми впечатление в представянето на книгата, че идеята на автора не е да представи тази или онази функционалност на Excel, а да даде на потребителите, които използват програмата, необходимия набор от знания и умения. В следващите редове може да видите моето мнение за тази книга, след като я прочетох.
Представяне на кратко
Пълно заглавие: „Еxcel, Power Query and Power Pivot for Business Professionals: Harness the Power of Excel for Advanced Data Analysis and Business Intelligence“
Автор: Anthony Ainsley
Година на издаване: 2024
Страници: 228
Предназначена за: начинаещи до леко напреднали потребители
Общата ми оценка: 8.5/10
Препоръка: Прочетете я, ако сега започвате да изучавате Excel или оценявате уменията си на начално ниво
Линк към книгата (версия за киндъл): https://www.amazon.com/Excel-Power-Query-Business-Professionals-ebook/dp/B0D5F9VZ77/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=&sr=
Подробно представяне
1. Общ преглед
Книгата е написана с идеята да даде най-базовите знания и умения за Excel на хора, които използват програмата в ежедневната си работа (бизнес потребители). Обещанието на автора е в рамките на една седмица читателят да се научи да използва Excel за обработка, анализ и представяне на информация. Според мен откъм подбор на материала, обяснения, примери – свършена е чудесна работа. Другото си зависи от читателя .
Книгата има 12 глави, всяка разглежда отделен набор от умения. Всяка глава завършва с практически пример и обобщение от автора. Към книгата има и файлове за упражнения, които могат да се свалят от посочен в нея сайт (стандартна практика за такъв тип книги).
По мое мнение езикът е достъпен, липсват сложни термини и дълги обяснения. Приложените картинки, графики и примери помагат да се разбере текста по-добре.
Книгата предлага много добро въвеждащо обучение в Ексел. Придобитите знания са чудесна основа за по-нататъшно задълбочаване и разширяване.
2. Структура на книгата
Авторът е подходил по интересен начин. Той не прави пълен преглед на всички възможни функционалности на Excel. Избрал е няколко основни области, в които може да се използва Excel и дава необходимите умения за всяка от тези области. Като цяло подборът на темите е добър и наистина един начинаещ може да разчита, че ще получи практически приложими и необходими знания и умения за работа с Excel.
Първата глава е въведение в Excel. В нея авторът прави кратък преглед за какво се използва тази програма в бизнеса като дава няколко конкретни примера. След това набързо обяснява за основните елементи на Excel – работен лист, файл, лента с бутони, клетка, колони, редове и т.н. В последната част от тази глава накратко описва основни функционалности като въвеждане на данни и форматиране. Накрая има и практически пример.
Тази глава може да се пропусне, ако вече имате известен опит с Excel.
Втората глава е озаглавена „Navigating the Excel Workspace”. В нея се обясняват различните начини за преминаване от една клетка в друга и между работните листове, как се работи в няколко шийта едновременно, как се „замразяват“ редове, как се разделя екран и др. С мишка, без мишка, комбинирано с мишка и клавиатура, кое кога е по-ефективно. Доста добро и подробно описание – препоръчвам да се прочете!
Третата глава е посветена на въвеждането на данни. Добре е обяснено с какви типове данни работи Excel, какви са различните начини за въвеждане. Как да се използва функцията Flash fill. Има нещо дори и за доста напредналите потребители – как да се направят и използват т.нар. Custom lists.
Четвъртата глава е за форматирането на данни. Започва с лесното – почерняне, подчертаване, увеличаване/намаляване на шрифта, слагане на borders, оцветяване. След това се разглеждат различните видове формати, за какво се използват и как да се зададат. Отново има нещо, което по мое мнение не се знае дори от доста напреднали потребители – как да се използват стилове и теми.
Петата глава се казва „Въведение във формулите на Excel“ и наистина е точно това. Не очаквайте обстойно представяне на формулите в ексел. Вместо това авторът дава много добри указания как да се въвеждат формули, да се използва абсолютно и относително адресиране, наименовани области (Name ranges), последователност на операторите за събиране, изваждане, умножение и т.н.. По-специално внимание е отделено на логическите функции – IF, AND, OR. По мое мнение това е една от най-ценните глави в книгата за всеки начинаещ. Дава солидна основа за разбирането на работа с формули в Excel. Може би би било добре да представи някои други по-основни функции като VLOOKUP, SUMIF, LEFT/RIGHT/MID. Но вероятно целта е била да не се разводнява съдържанието.
Шестата глава е подобна на петата, но дава основите на графиките в Excel. Струва си да се прочете от всеки, който прави графики в Excel.
Седмата глава е посветена на таблиците и структурирането на данните в Excel. Защо е важно да подреждаме данните в таблици, как да се сортират, филтрират, групират данните.
Специално внимание е отделено на т.нар. обект таблици. Това е една тема, която рядко присъства дори в курсовете за напреднали у нас. Но авторът правилно оценява, че е базово умение за работа с данни в Ексел.
Осмата глава е по същество въведение в най-мощните инструменти за анализ на Excel – Power Query и PowerPivot. Накратко е обяснено за какво служат тези два инструмента и какво може да се направи с тях. Има дори няколко страници и за Power BI и връзката му с Excel.
В деветата глава се обяснява какво е дата моделът на Excel и какви са ползите от него. Накратко и доста добре са обяснени основни понятия като fact/dimension tables, relationship, calculated column, measure, star schema. Отново съдържание, което не се преподава в курсовете за напреднали, а според мен е базово за всеки, който изготвя отчети и анализи в Excel.
Десетата и единадесетата глава са по-подробно обяснение съответно на Power Query и PowerPivot. След като в предишните две глави авторът е очертал общата рамка сега вече навлиза в практически подробности като как да се инсталират, какви са менютата, базови функционалности и действия. В единайстата глава има и някои интересни трикове с пивот таблици.
Накрая в дванадесета глава се описва един практически пример за използване на Excel за създаване на отчети и анализи. Представен е целият процес от извличането на данните с Power Query, през създаването на необходимите формули в дата модела, създаване на пивот таблица, добавяне на слайсъри и оформяне на отчета.
Заключение
Книгата е интересна с това, че представя цялостна концепция за уменията, необходими на един потребител. Наистина авторът е подбрал тези 20% от функционалностите на Excel, които ще свършат 80% от работата. Материята е обяснена добре, езикът е лесен и достъпен. Във всяка една глава авторът споделя много трикове, клавишни комбинации, малко известни възможности на Excel. Има неща, които дори дългогодишни потребители могат да си вземат. Считам, че това е една много полезна книга и инвестицията в нейната покупка ще се възвърне бързо и многократно. Най-подхяща би била за начинаещи до средно напреднали потребители.
Като минуси мога да посоча най-вече това, че не са разгледани някои от най-използваните формули, а представянето на пивот таблиците е леко хаотично, разпръснато в последните няколко глави.
Допускам, че тотално незапознати с Power Query и PowerPivot потребители ще се объркат, затова препоръчвам по-внимателно да се прочетат най-напред осма и девета глава. Съветът ми е да не се прескачат.