Лента с бутони за навигация може значително да подобри функционалността на вашите Ексел файлове. С нея давате възможност на потребителите на файла бързо и лесно да преминават между шийтовете. В следващите редове ще ви покажа как направих такава лента в моя файл за Световното първенство по футбол в Русия. Целта ми беше максимално да се доближа до дизайна на официалния сайт на първенството. Процедурата е следната
1. Изграждане на лентата
Отварям сайта и натискам бутона Print Screen (Prt Scn). Тази команда копира в паметта това, което се вижда на екрана. Отиваме в Paint и пействаме (CTR+V). Ето как изглежда:
Сега отрязвам с помощта на инструмента Select максимално дълго и широко парче от лентата, в което няма надписи.
Натискам CTRL+C, за да копирам и CTRL+V, за да пейстна и лентата се появява в горния ляв ъгъл. Натискам левия бутон на мишката и с влачене го напасвам върху надписите. Добре е шарките горе-долу да съвпадат, колкото да не си личи от самолет. В резултат получавам достатъчно широка област, която ще изрежа и използвам в Ексел като заглавна лента.
Просто я копирам и пействам в Ексел:
Сега едно по едно започвам да добавям елементите. Бих могъл да отрежа направо лентата, така както е изобразена в сайта, но все пак има търговски права, които не искам да нарушавам прекалено грубо.
Взимам си картинката на купата от Wikipedia и я пействам в Ексел.
Тя е много по-голяма, затова я смалявам и с влачене я поставям в левия край на заглавната лента.
Белият фон седи като кръпка върху лентата. За да го премахна, кликам с левия бутон на мишката върху картинката на купата и отивам на Picture Tools > Recolor > Set transparent color.
Показалецът на мишката придобива странна форма. Отивам на картинката на купата и кликам с левия бутон. И готово – белият фон изчезна.
Следващата стъпка е да поставя надписа 2018 FIFA WORLD CUP RUSSIA. За целта вмъквам един текст бокс (от Insert > Text > Text Box).
И записвам надписа в него. Избирам шрифт и размер, които наподобяват оригиналния. Харесах си Goudy Old Style, размер 30. Но отново надписът е на бял фон. За това кликам с десния бутон на мишката върху текстовото поле и избирам Format Shape > Fill >No Fill, а в Line Color – No Line.
Резултатът е това:
Сега маркирам текста и изберам бял цвят на шрифта. По подобен начин поставям и надписа 14 JUNE – 15 JULY, за да получа това:
2. Добавяне на бутони (табове) за навигация
Това става аналогично на надписите, но с две разлики:
- Използвам не Text Box, а някаква формичка от Insert > Shapes
Може да бъде всякаква фопрма, но аз най-много харесвам ограденото в зелено на долната картинка.
- Отново махам фона (Fill) на формата, но оставям тънка бяла линия
Лентата вече има три бутона, но те не изглеждат добре подредени. На различна височина са и разстоянието между тях е различно.
Височината се оправя лесно – използвам долния ръб на лентата като ориентир. Той е права линия и е лесно да се наредят трите бутона на нея. Най-лесно става като ги маркирам един по един и ги нагласям със стрелките.
Сега кликам върху един от тях, натискам клавиша CTRL и докато го задържам натиснат кликам върху останалите. Така маркирам и трите бутона. След това отивам на Drawing Tools > Format > Align > Distribute Horizontally.
Вече има вида, който искам. Остават още само две неща, за да я завърша.
Най-напред селектирам която и да е от формите. Просто си харесвам някоя и кликам с левия бутон на мишката. След това натискам CTRL+A. Така маркирам всички форми на шийта. Хитро, а?
И след като сме го направили – Picture Tools > Format > Group. Така групираме всички тези обекти в един, за да можем по-лесно да боравим с лентата.
2. Добавяне на хиперлинкове
Последното нещо е да добавя хиперлинкове към бутоните за навигация, за да стане лентата пълноценен инструмент за преминаване между шийтовете. Кликам с десен бутон примерно върху „НАЧАЛО” и избирам Hyperlink.
Появява се меню, в което избирам Place in this document. В случая начален шийт е Sheet1, затова избирам него. В полето Type the cell reference (оградено в зелено) се записва клетката, в която искаме да ни „заведе” хиперлинкът. В случая е удачно да бъде А1.
Повтарям тези стъпки за всеки бутон, като избирам съответния шийт и с това нашата лента за навигация е завършена.
Няколко думи за финал. Показаните техники не са сложни за изпълнение, но ако ги овладеете и прилагате, значително ще подобрите дизайна и функционалността на вашите Ексел файлове. Те могат да се използват успешно и при изготвяне на графики, както и в презентации в PowerPoint.