В тази статия ще ви покаже един лесен метод да направите графика със заоблени стълбове.
Защо е необходимо това? Защото се оказва, че повечето хора не харесват стандартните графики с правоъгълни стълбове, а предпочитат форми със заоблени ръбове. Има няколко обяснения за това – заоблените форми се срещат по-често в природата, зрението ни е така устроено, че ги възприема по-лесно, острите ръбове са по-агресивни и ярки. За повече подробности може да прочетете тук и тук
А ето и един практически пример. По-долу може да видите две графики, които показват една и съща информация – коиса отборите, които са печелили Шампионската Лига повече от 1 път. И двете са направени в Ексел и отговарят на много от добрите практики за представяне на данни – премахнати са излишните елементи, използвани са меки, пастелни цветове и то пестеливо (всъщност използвани са само два цвята), заглавието съдържа някакъв основен извод от данните, а не е просто „Графика1“. Лявата е стандартната графика с хоризонтални стълбове (bar chart) в Ексел, дясната е със заоблени стълбове.
(щракнете върху графиката за уголемяване)
Дори и да не сте убедени (като мен), че заоблената е по-добра, няма да е лошо да знаете как се правят заоблени стълбове. За всеки случай, ако шефът или някой труден клиент поискат такива.
Преди около 2 години Лейла Гарани публикува едно много подробно видео как може да се направи графика със заоблени стълбове. Но нейният метод ми се струва малко трудоемък. Моят подход е доста по-прост.
1. Създаване на стандартна графика
Със стандартните средства на Ексел си правим графиката от ляво
2. Добавяне на Error Bars
Това става както е показано на долната картинка.
В Ексел 2010 е малко по-различно – вижте това видео.
(Отварям скоба, за да поясня че Error Bars са специален обект в графиките, който се използва, когато искаме да представим интервал, в който може да варира дадена стойност.)
Следващата ни стъпка е да кликнем с десен бутон върху някой Error Bars и да изберем Format Error Bars.
И слагаме настройки както е показано на тази картинка
Резултатът е това:
3. Да направим стълбовете невидими
Кликаме на някой от тях и избираме Format Data Series
Чрез тези настройки задаваме стълбовете да са без цвят и рамка
И на нашата графика се виждат вече само тънки чертички
4. Заоблени стълбове
Кликаме върху някоя тънките чертички с десен бутон и избираме отново Format Error Bars
В това меню избираме цвят (Color) и много голяма дебелина на чертите (Width). Както виждате аз съм задал 14 pt. Така чертите се разширяват и заприличват на стълбове. А за да ги заоблим – в Cap type трябва да изберем Round.
И ето – нашите стълбове са със заоблен край.
Бихме могли да спрем до тук, но ако искаме да заоблим и другия край (основата), трябва да си поиграем още малко
5. Заобляне на основата
Най-напред в таблицата с данните за графиката добавяме една допълнителна колона – кръстил съм я „round end“. Виждате в нея на всеки ред има фиксирана стойност 2. Избрал съм я случайно. Първоначално може да бъде всякакво друго число
Маркираме тази колона с CTRL+C (Copy), а след това маркираме графиката и натискаме CTRL+V (Paste). Виждате как на графиката се появиха нови стълбове, всеки един отговаря на стойност 2.
Натискаме десен бутон някъде върху графиката и избираме Change Chart Type
Избираме Stacked Bar
Новите стълбове застанаха пред тези със същинските данни и затова отново с десен бутон върху графиката извикваме менюто, от което избираме Select Data.
Тук разменяме поредността на стълбовете с помощта на стрелката, оградена в червено.
Вече сме почти накрая. Остава само да махнем цвета от новите стълбове чрез Format Data Series
избираме No fill и No line
И сме готови
От тук нататък можем да контролираме графиката, чрез промяна на стойностите в добавената колона. Виждате, че стълбовете са малко раздалечени от имената на отборите. Очевидно стойност 2 е доста голяма и трябва да се промени. По метода „проба-грешка“ установих, че стойност 0.3 води до оптимална близост.
Със стойност нула постигаме това:
А с -20 графиката става по-компактна
Ако зададем различни стойности, се получава интересен ефект. Не знам дали има практическа приложимост, но реших да ви покажа идеята.
Ето и още една идея как може да направите стълбовете по-интересни