Check performance в Excel

Отскоро забелязах, че при отваряне на файл Excel ми предлага да направи проверка на работата (Check performance) на файла и да го оптимизира. Тъй като това е една интересна новост в Excel, реших да я представя набързо.

Check performance – каква е идеята

Често при работа дълго време с един файл се правят нови и нови промени. Добавят се, махат се и се скриват редове, формули, работни листове, графики, пивот таблици и т.н. С времето този файл става все по-голям и по-голям и започва да работи все по-бавно.

С Check performance функционалността потребителят може бързо и лесно да намери и отстрани някои от причините за прекалено голям файл и/или бавна работа.

Ще демонстрирам как става това като използвам един прекалено голям файл, който беше обект на интересна статия от 2020 година.

Къде се намира Check performance и как се използва

Още при отварянето на въпросния голям файл под лентата с бутони има една жълта лента, в средата на която има бутон Check performance.

Check performance в Excel

Можем да активираме тази функционалност и по всяко едно време от Review > Check performance

Check performance в Excel

Без значение кой метод ще изберем,  вдясно ще се отвори допълнително меню.

Check performance в Excel

В него най-отгоре виждаме какво проверява Excel за да подобри работата на файла (What do we check for?) – излишно форматиране, неизползвани метаданни и стилове (отново вид форматиране).

След това ни показва една бърза статистика – от 2 млн. използвани клетки във файла, 1.5 млн. могат да бъдат оптимизирани.

Най-отдолу виждаме списък с работните листове, където Check performance e открил някакви проблеми.

Подробна информация за всеки шийт

Ако кликнем на първия работен лист („Вкусен ошав“) – можем да видим повече подробности за нередностите в него.

Check performance в Excel

Excel показва всяка една такава в светлосив правоъгълник. В него с болдиран шрифт пише името на шийта, отдясно на него е областта от клетки, за която става въпрос. Под тях с по-дребен шрифт е описан проблемът.

Ако кликнем на някой от тези бутони – той се огражда със зелена рамка, а в работния лист се маркира съответната област.

Можем да използваме бутона „Optimize sheet”, за да отстраним всички нередности на него или да се върнем към предишното меню с бутона All sheets най-отгоре. Можем, разбира се, да затворим Check performance менюто с хикса горе вдясно.

Внимание със скритите шийтове

Тук е активирано менюто на Sheet2. Виждаме, че има някакъв проблем, но не можем да кликнем на него защото е неактивно менюто.

По емпиричен път установих, че това е положението със скритите работни листове. Когато ги разкрием обаче – всичко е ОК.

Без значение дали шийтовете са скрити или не, когато натиснем „Optimize all“ бутона – Excel „оптимизира“ всички клетки с проблеми.

Check performance в Excel

Няколко думи за финал

Резултатът от оптимизацията с Check Performance е доста добър. Виждате горе оригиналния файл, долу – оптимизирания.

Все пак е далеч от възможно най-добрия. Това е така, защото Excel проверява само празните клетки. Извън обхвата на Check performance са някои други проблеми, които могат да раздуят обема на файла като ненужно много стойности, големи картинки и много наименовани области. Всичките са добре описани в статията, към която дадох линк по-горе. Но дори и така получаваме доста полезна информация за файла.

Тази удобна функционалност засега е налична само в Excel 365. Официалната информация за Check performance в Excel от Майкрософт може да прочетете тук.

Публикувано в Хитрини. Постоянна връзка.